Şehirden uzak yaşayanların beyinleri daha sağlıklı

Açık hava ve yeşil alanların insanın kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olduğu konusunda hepimiz hem fikirizdir. Yapılan güncel bir araştırma bunu bilimsel olarak da ortaya koymuş durumda.   

İspanyol araştırmacılar yaptıkları çalışmayla, yeşil alanlarda zaman geçirmenin beynimizi sağlıklı tutmaya ve bilişsel yeteneklerimizdeki gerilemeyi yavaşlatmaya yardımcı olduğunu ortaya koydular. Araştırmaya göre doğayla iç içe yaşayan insanlarda yaşlanmaya bağlı beyin faaliyetlerindeki gerileme daha yavaş oluyor. 

Barselona Küresel Sağlık Enstitüsü tarafından İngiltere’de yaşayan 45-68 yaşları arasında 6.500’den fazla birey üzerinde yapılan çalışmada kişilerin sözlü ve matematiksel düşünme yetenekleri, akıcı konuşma kabiliyetleri ve bunların gerileme hızı takip edildi. Bireylerin yeşil alanlara olan yakınlığı ise uydu görüntüleriyle tespit edildi

Araştırmanın sonucu hakkında bilgi veren Carmen de Keijzer: 10 yıllık veriler ışığında yeşil alanlara yakın bölgelerde yaşayan kişilerin algısal yeteneklerindeki gerilemenin %4.6 daha az olduğu görülüyor. Araştırma sayesinde stres, hava kirliliği ve gürültünün beyin sağlığına olumsuz etki ettiği bilimsel olarak da ortaya konmuş oluyor.   

Artan problem, Bunama!  

Dünya genelinde 60 yaş üzerinde insan sayısının 2015 – 2050 yılları arasında iki kat artması bekleniyor. Bu da bunama ve akıl sağlığı vakalarında artışı beraberinde getirecek. Oranlar ilk bakıldığında küçük görünse de ilerleyen yıllarda yaşlı nüfusun artmasıyla bu sorun daha da ciddi bir boyuta ulaşacak. Söz konusu araştırma, insanların yaşadığı yerlerde yeşil alanlara ve doğaya önem verilmesi gerektiğini net biçimde ortaya koyuyor.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x