Yükseklik korkusuna sanal gerçeklik çözümü!

Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir klinik deneyde, yükseklik korkusu olan hastalara sanal gerçeklik tedavisi uygulandı. İki haftalık terapide hastalar, sanal gözlük aracılığıyla gezdikleri on katlı bir binanın içerisinde çeşitli görevlere tabi tutuldular. Bu görevler, birinci katta bariyer önüne gelerek aşağıya bakmak gibi basitten başlayarak, yüksek katlarda havada hareketli platformları yönlendirmek gibi yüksek zorluk seviyelerine doğru çıktılar. Üstelik tedavi boyunca hastaların başında bir terapist de bulunmadı.
Hastaları, sanal ortamda yer alan bir avatar yönlendirdi.

100 gönüllü hastanın katıldığı klinik deneyde, 49 hasta iki hafta boyunca 30’ar dakikalık 6 seansla VR gözlük ile tedavi edilirken, diğer 51 kişi günümüz terapi yöntemleriyle tedavi edilmeye çalışıldı.  

Tedavi başında ve sonunda hastalara korku derecelerini 16’dan 80’e kadar olan ölçekte işaretlemeleri istendi.   İki haftanın sonunda her iki grubun korku ölçekleri değerlendirildiğinde, VR tedavisi alan grupta 25 puanlık ciddi bir gerileme görülürken, VR tedavisi almayan grupta kayda değer bir düşüş gözlemlenmedi.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x