2020’nin Gök Olayları

2020’nin Ay ve Güneş Tutulmaları

10-11 Ocak 2020 Parçalı Ay Tutulması: Ülkemizden tamamı gözlenebilecek olan bu tutulma Türkiye Saati ile 20.05 – 00.15 saatleri arasında gerçekleşecek. Bu tutulma ülkemizden başka Avrupa, Asya, Hint Okyanusu, Atlantik Okyanusu, Pasifik Okyanusu, Doğu Afrika ve Avustralya’nın batısından da gözlenebilecek. Tutulmanın ortası Türkiye Saati ile 22.10’da gerçekleşecek.

05-06 Haziran 2020 Parçalı Ay Tutulması: Ülkemizden gözlenebilecek 2020 yılının ikinci Ay tutulması ise Türkiye Saati ile 20.43 – 00.06 saatleri arasında gerçekleşecek. Tutulma ayrıca Avustralya, Antarktika, Asya, Afrika, Avrupa, Hint Okyanusu, Atlantik Okyanusu’nun güneyi ve Pasifik Okyanusu’nun batısından gözlenebilecek. Tutulmanın ortası Türkiye Saati ile 22.25’te gerçekleşecek.

21 Haziran 2020 Parçalı Güneş Tutulması: Genel Zaman ile 03.46 – 09.34 saatleri arasında gerçekleşecek bu tutulma ülkemizden de gözlenebilecek. Bazı illere göre tutulmanın zamanları (Türkiye Saati) aşağıdaki tablodan görülebilir. Ülkemiz bu tutulmanın merkez hattında olmadığından Güneş’in az bir kısmı Ay tarafından örtülecek. Bu tutulmanın merkez hattı Afrika, Arabistan, Hindistan, Çin ve Tayvan topraklarından geçecek.

05 Temmuz 2020 Parçalı Ay Tutulması: Ülkemizden görülemeyecek bu tutulma Genel Zaman ile 03.04 – 05.55 saatleri arasında gerçekleşecek. Tutulma Afrika’nın büyük bölümü, Avrupa’nın batısı, Antarktika, Kuzey ve Güney Amerika ile Atlantik Okyanusu’ndan gözlenebilecek.

30 Kasım 2020 Parçalı Ay Tutulması: Ülkemizden görülemeyecek bu tutulma Genel Zaman ile 07.30 – 11.56 saatleri arasında gerçekleşecek. Tutulma Avrupa’nın kuzey batısı, Kuzey ve Güney Amerika, Avustralya, Asya, Atlantik Okyanusu’nun kuzeyi ve Pasifik Okyanusu’ndan görülebilecek.

14 Aralık 2020 Tam Güneş Tutulması: Ülkemizden görülemeyecek bu tutulma Genel Zaman ile 13.34 – 18.53 saatleri arasında gerçekleşecek ve Güney Amerika, Antarktika, Pasifik Okyanusu, Atlantik Okyanusu’nun güneyi ve Afrika’nın güneydoğusundan görülebilecek. Tutulmanın tam olarak görülebileceği tek kara parçası ise Güney Amerika (Arjantin) olacak. *Genel Zaman: Greenwich Zamanı (Türkiye Bölge Zamanı- 3 saat)

OCAK 2020

Gezegenler

Merkür: Gökyüzünde Güneş’e yakın konumda bulunacak olan gezegen ay boyunca gözlenemeyecek. Ayın son birkaç günü çok uygun hava koşullarında batı ufkunda günbatımından hemen sonra görülme olasılığı var.

Venüs: Yeni yılın ilk günlerinden itibaren akşamları batı ufkunun en parlak gökcismi olan gezegen iki saati aşan sürelerle gökyüzünde olacak. Ayın sonlarına doğru teleskoplu gözlemciler Neptün gezegenini Venüs yakınlarında arayabilir.

Mars: Sabahları gündoğumundan önce doğu ufkundan yükselecek olan kızıl gezegen üç saate varan sürelerle ay boyunca gökyüzünde olacak. Ay sonuna doğru parlaklığı hafifçe artacak olan gezegen 20 Ocak’ta Ay ile yakın görünecek.

Jüpiter: Gökyüzünde Güneş’in batısına geçmiş olan gezegen Güneş’ten yeterince uzaklaşamadığı için ayın ortalarına kadar gözlenemeyecek. Ayın ortasından sonra ayrılığı yavaş yavaş artacağından sabahları gündoğumundan önce kısa sürelerle doğuda parlak bir şekilde fakat alçakta gözlenebilecek.

Satürn: Ayın ortalarından itibaren gökyüzünde Güneş’in batısına geçecek olan gezegenin gözlenmesi için ay sonunu beklemek gerekiyor. Uygun hava koşulları olsa bile doğu ufkundan fazla yükselemeyecek olan gezegenin gündoğumundan hemen önce gözlenmesi zor olacak.

2020 Ocak Ayı Gök Olayları

05 Ocak Dünya Güneş’e en yakın konumunda (147 Milyon km)

10 Ocak Parçalı Ay Tutulması

13 Ocak Ay Dünya’ya en yakın konumunda (366.500 km)

17 Ocak Mars ve Antares birbirine yakın konumda

20 Ocak Mars ve Ay birbirine yakın konumda

23 Ocak Jüpiter ve Ay birbirine yakın konumda

27 Ocak Venüs ve Neptün birbirine çok yakın konumda

28 Ocak Venüs, Neptün ve Ay birbirine yakın konumda

29 Ocak Ay Dünya’ya en uzak konumunda (405.350 km)

ŞUBAT 2020

Gezegenler

Merkür: Günbatımından hemen sonra batı ufkuna yakın gözlenebilecek olan gezegen oldukça parlak gözükecek. Gezegen gökyüzünde giderek Güneş’e yaklaşacağından ayın ikinci yarısından sonra gözlenmesi zor olacak. Ay sonuna doğru gezegen Güneş’in batısına geçmeye başlayacak ve sabah gökyüzüne gelecek.

Venüs: Bu ay boyunca yine akşamları gökyüzünün en parlak gezegeni olacak. İki saati bulan sürelerle günbatımından itibaren batı gökyüzünde gözlenebilecek olan gezegen ayın 27’sinde ilk dördün evresindeki Ay’ın hemen üzerinde olacak.

Mars: Sabahları gündoğumundan önce güneydoğu bölgesinde Jüpiter, Satürn ve Plüton ile gökyüzünün aynı bölgesini paylaşan gezegenin yüksekliği ve parlaklığı fazla olmasa da üç saate varan sürelerle gözlenebilecek.

Jüpiter: Sabahları gündoğumundan önce doğuda alçak bir şekilde gözlenebilecek olan gezegen oldukça parlak gözükecek. Günler ilerledikçe gökyüzünde Güneş’ten olan ayrılığını artıran gezegenin gözlem süresi de artacak.

Satürn: Jüpiter ve Mars ile aynı bölgeyi paylaşan gezegen, ay boyunca gündoğumundan önce doğuda gözlenebilecek fakat ufuktan fazla yükselemeyecek. Parlaklığı fazla olmayan gezegenin günler ilerledikçe gözlem süresi yavaş yavaş artacak.

2020 Şubat Ayı Gök Olayları

01 Şubat Uranüs ve Ay birbirine yakın konumda

10 Şubat Merkür en büyük doğu uzanımında (18°)

10 Şubat Ay Dünya’ya en yakın konumunda (361.270 km)

18 Şubat Mars ve Ay birbirine yakın görünümde

20 Şubat Satürn, Jüpiter, Plüton ve Ay birbirine yakın konumda

26 Şubat Ay Dünya’ya en uzak konumunda (406.275 km)

27 Şubat Venüs ve Ay yakın konumda

28 Şubat Uranüs ve Ay yakın konumda

MART 2020

Gezegenler

Merkür: Geçtiğimiz ay gökyüzünde Güneş’in batısına geçmiş olan gezegenin tekrar gözlenebilmesi için ayın ortalarını beklemek gerekecek. Sabahları gündoğumundan önce doğuda ve ufuktan fazla yükselemeyecek olan gezegenin parlaklığı da fazla olmadığından uygun hava koşulları ve yüksek bir gözlem yeri gerekebilir.

Venüs: Ayın son çeyreğine kadar Uranüs ile aynı bölgeyi paylaşan gezegen günbatımından itibaren yine üç saate varan sürelerle çok parlak olarak batı gökyüzünde olacak. 8 Mart akşamı teleskoplu/dürbünlü gözlemciler için Venüs’ün hemen altında Uranüs’ü gözlemek ilginç olacak.

Mars: Gece yarısından yaklaşık üç saat sonra doğudan yükselmeye başlayan gezegen ay boyunca gündoğumuna kadar gökyüzünde kalacak. Parlaklığı fazla olmayan ve ufuktan fazla yükselemeyecek olan gezegen ayın ortalarından itibaren gökyüzünde Satürn ve Jüpiter ile yakın görülmeye başlayacak. Aynı bölgede bulunan Plüton ise teleskoplu gözlemciler için bile çok sönük olacak.

Jüpiter: Parlaklığı biraz daha artmış olan gezegen gündoğumundan önce güney-doğu ufkuna yakın gözlenebilecek. Ayın 18’inde Ay ve Mars ile gökyüzünde güzel bir yakınlaşma gösterecek olan gezegenin günler ilerledikçe gözlem süresi ve parlaklığı da artacak.

Satürn: Geçtiğimiz ay olduğu gibi bu ay boyunca da sabahları gündoğumundan önce güney-doğu bölgesinde gökyüzünde kalacak. Ufuktan fazla yükselemeyecek olan gezegen Jüpiter ve Mars ile aynı bölgeyi paylaşacak. Parlaklığını fazla değiştirmeyen gezegenin gözlem süresi ay sonuna doğru iki saate kadar uzayacak.

2020 Mart Ayı Gök Olayları

09 Mart Venüs ve Uranüs birbirine yakın konumda

10 Mart Ay Dünya’ya en yakın konumunda (357.145 km)

18 Mart Satürn, Jüpiter, Mars, Plüton ve Ay birbirine yakın konumda

20 Mart İlkbahar Ilımı (Gece ve Gündüz süreleri eşit)

20 Mart Mars ve Jüpiter birbirine çok yakın konumda

24 Mart Merkür en büyük batı uzanımında (28°)

24 Mart Ay Dünya’ya en uzak konumunda (406.690 km)

24 Mart Venüs en büyük doğu uzanımında (46°)

28 Mart Venüs ve Ay birbirine yakın konumda

31 Mart Mars ve Satürn, Jüpiter ve Plüton birbirine çok yakın konumlarda

NİSAN 2020

Gezegenler

Merkür: Gündoğumundan önce kısa sürelerle doğu ufkuna yakın olan gezegenin gözlenebilmesi için temiz bir gökyüzü ve yüksek bir gözlem yeri gerekecek. Ayın ortalarından sonra gökyüzündeki konumu Güneş’e yaklaşmaya başlayacak olan gezegenin gözlenmesi mümkün olmayacak.

Venüs: Ay boyunca günbatımından sonra batı gökyüzünün yine en parlak gezegeni olan Venüs üç saate varan sürelerle gökyüzünde kalacak. Ayın 26’sında gezegen Ay ile yakın görünecek.

Mars: Gözlem süresi yavaş yavaş artan gezegenin yüksekliği fazla olmasa da parlaklığı hafifçe artacak. Gezegen gece yarısından yaklaşık üç saat sonra doğudan yükselecek ve gündoğumuna kadar gözlenebilir olacak.

Jüpiter: Mars ve Satürn ile gökyüzünü paylaşan gezegen oldukça parlak ve gece yarısından yaklaşık 3 saat sonra doğudan yükseliyor olacak. Ay sonuna doğru parlaklığını hafifçe artıran gezegenin yüksekliği fazla olmasa da gözlem süresi dört saate kadar uzayacak. Ayın 15’inde sabaha karşı Satürn, Mars ve Ay ile birlikte gökyüzünde yakın görülebilecek.

Satürn: Ayın ilk günü gökyüzünde Mars’a oldukça yakın bir şekilde sabaha karşı doğudan yükselecek olan gezegenin parlaklığı fazla olmayacak. Günler ilerledikçe Satürn ve Jüpiter’in bulunduğu bölgeden uzaklaşacak olan gezegenin parlaklığı hafifçe artacak ve gündoğumuna kadar gözlenebilecek.

2020 Nisan Ayı Gök Olayları

03 Nisan Merkür ve Neptün birbirine yakın konumda

07 Nisan Ay Dünya’ya en yakın konumunda (356.910 km)

15 Nisan Mars, Satürn, Jüpiter, Plüton ve Ay birbirlerine yakın konumlarda

16 Nisan Mars ve Ay birbirine yakın konumda

20 Nisan Ay Dünya’ya en uzak konumunda (406.435 km)

26 Nisan Venüs, Ay ve Aldebaran birbirlerine yakın konumlarda

MAYIS 2020

Gezegenler

Merkür: Gökyüzündeki konumu Güneş’e yakın olan gezegen ayın ortalarından sonra Güneş’in doğusuna geçmeye başlayacak. Ayın son haftasından itibaren akşamları günbatımından hemen sonra temiz bir gökyüzünde batı ufkunda parlak Venüs’ün yakınlarında kısa sürelerle gözlenebilecek.

Venüs: Yine muhteşem parlaklığı ile günbatımından sonra batı bölgesinin tek gezegeni olan Venüs’ün gökyüzündeki konumu yavaş yavaş Güneş’e yaklaşmaya başlayacak ve ay sonuna doğru gözlenmesi oldukça zorlaşacak.

Mars: Gündoğumundan yaklaşık üç saat önce doğudan yükselecek gezegenin parlaklığı fazla olmasa da ay boyunca sabaha kadar gökyüzünde kalacak. Gezegene doğu gökyüzünde Satürn ile Jüpiter eşlik edecek ve ayın 15’inde Ay ile güzel bir yakınlaşması olacak.

Jüpiter: Ayın başında gece yarısından bir saat sonra yakınındaki Satürn ile birlikte doğudan yükselecek. Gezegen gündoğumuna kadar parlak bir şekilde gözlenebilecek ve ayın sonlarına doğru gece yarısında doğmaya başlayacak. Ayın 13’ünde Ay ve Satürn ile güzel bir üçlü olacaklar.

Satürn: Ayın ilk günlerinde gece yarısından yaklaşık bir saat sonra doğudan parlak Jüpiter ile yükselecek olan gezegen gündoğumuna kadar gökyüzünde kalacak. Günler ilerledikçe batıya doğru hareketini sürdürecek gezegen ayın son haftasında artık gece yarısında doğmaya başlayacak.

2020 Mayıs Ayı Gök Olayları

06 Mayıs Ay Dünya’ya en yakın konumunda (359.655 km)

13 Mayıs Satürn, Jüpiter, Plüton ve Ay birbirlerine yakın konumlarda

15 Mayıs Mars ve Ay birbirine yakın konumda

18 Mayıs Ay Dünya’ya en uzak konumunda (405.580 km) 22 Mayıs Merkür ve Venüs birbirine çok yakın konumda

HAZİRAN 2020

Merkür: Akşam ufkuna geçmiş olan gezegen çok parlak olmasa da ayın ortalarına kadar uygun hava koşullarında günbatımından hemen sonra batı ufkunda kısa sürelerle gözlenebilecek. Ay sonuna doğru gökyüzündeki konumu Güneş’e yaklaşmaya başlayacak gezegenin gözlenmesi mümkün olmayacak.

Venüs: Ayın ilk haftasından itibaren Güneş’in batısına geçmeye başlayan gezegenin gözlenebilir olması için ayın ortasını beklemek gerekecek. Bu tarihten itibaren gündoğumundan önce giderek artan sürelerle doğuda gözlenebilecek. Gezegenin parlaklığı yine etkileyici olacak.

Mars: Gezegenin ay boyunca parlaklığı artacak. Gece yarısından yaklaşık bir saat sonra doğacak ve sabaha kadar gökyüzünde kalacak. Ayın 13’ünde Ay ve Neptün gezegeni ile gökyüzünde güzel bir yakınlaşması olacak.

Jüpiter: Gecenin ikinci yarısının en parlak gezegeni olacak Jüpiter gece yarısında doğacak ve sabaha kadar gökyüzünde kalacak. Ayın 9’unda Satürn ve Ay ile yakın görünecek. Büyük çaplı teleskobu ve kamerası olan amatörler özellikle ayın sonlarında Jüpiter’e gökyüzünde çok yakınlaşacak olan sönük Plüton’u görüntülemeyi deneyebilirler.

Satürn: Gezegen artık gece yarısından önce gökyüzünde olacak. Jüpiter ve gözle görülemeyecek kadar sönük Plüton ile aynı bölgeyi paylaşacak Satürn‘ün parlaklığı yavaşça artacak. Gezegen ay sonuna doğru günbatımından yaklaşık iki saat sonra doğudan yükselecek.

2020 Haziran Ayı Gök Olayları

03 Haziran Ay Dünya’ya en yakın konumunda (364.380 km)

04 Haziran Merkür en büyük doğu uzanımında (24°)

05 Haziran Parçalı Ay Tutulması 09 Haziran Satürn, Jüpiter, Plüton ve Ay birbirlerine yakın konumlarda

13 Haziran Mars, Neptün ve Ay birbirlerine yakın konumlarda

15 Haziran Ay Dünya’ya en uzak konumunda (404.595 km)

17 Haziran Uranüs ve Ay birbirine yakın konumda

19 Haziran Venüs ve Ay birbirine çok yakın konumda

21 Haziran Yaz Gündönümü (en uzun gündüz, en kısa gece)

21 Haziran Parçalı Güneş Tutulması

30 Haziran Ay Dünya’ya en yakın konumunda (368.960 km)

TEMMUZ 2020

Gezegenler

Merkür: Gökyüzünde Güneş’in batısına geçmiş olan gezegenin gözlenebilir konuma gelmesi için ayın ortasını beklemek gerekecek. Ayın ikinci yarısında gezegenin gökyüzündeki konumu Güneş’ten yeterince uzak olacak ve kısa sürelerle gündoğumundan önce doğu ufku civarında gözlenebilecek.

Venüs: Gündoğumundan önce doğu bölgesinin en parlak gezegeni olacak Venüs iki saate varan sürelerle gökyüzünde kalacak. Ayın 17’sinde son dördün evresindeki Ay ile oldukça yakın görünmesi gökyüzü fotoğrafçıları için güzel bir fırsat olabilir.

Mars: Gözlem süresi ve parlaklığı giderek artan gezegen gece yarısından kısa bir süre sonra doğudan yükselecek ve gündoğumuna kadar gökyüzünde kalacak. Ayın 12’sinde Ay ile oldukça yakın görünmesi gözlemciler için ilginç olabilir. Ay sonuna doğru gezegen gece yarısına varmadan doğudan yükselmeye başlayacak.

Jüpiter: Giderek gecenin hâkim ve parlak gezegenlerinden olmaya başlayacak Jüpiter, ayın başlarında günbatımından bir saat sonra gökyüzünde olacak. Parlaklığını biraz daha artıracak olan gezegen yine Satürn’ün yakınlarında gündoğumuna kadar gözlenebilecek. Ayın sonlarında gezegen günbatımında doğudan yükselecek.

Satürn: Parlaklığı biraz daha artacak olan gezegen artık günbatımından yaklaşık bir saat sonra doğuda görünecek. Ayın 6’sında parlak Jüpiter ve Ay ile yakın görünecek olan gezegen günler ilerledikçe erken doğmaya başlayacak ve ayın son haftası günbatımında doğuda kendini gösterecek ve gündoğumuna kadar gökyüzünde olacak.

2020 Temmuz Ayı Gök Olayları

04 Temmuz Dünya Güneş’e en uzak konumunda (152 Milyon km)

06 Temmuz Satürn, Jüpiter, Plüton ve Ay birbirlerine yakın konumlarda

10 Temmuz Neptün ve Ay birbirine yakın konumda

12 Temmuz Mars ve Ay birbirine yakın konumda

12 Temmuz Venüs ve Aldebaran birbirine çok yakın konumda

12 Temmuz Ay Dünya’ya en uzak konumunda (404.200 km)

17 Temmuz Venüs, Ay ve Aldebaran birbirlerine yakın konumlarda

22 Temmuz Merkür en büyük batı uzanımında (20°)

25 Temmuz Ay Dünya’ya en yakın konumunda (368.360 km)

AĞUSTOS 2020

Gezegenler

Merkür: Gökyüzündeki konumu Güneş’e yaklaşmaya başlayacak gezegen ancak ayın ilk haftası uygun gözlem koşullarında ve kısa sürelerle gündoğumundan önce doğu ufkunda gözlenebilecek. Gezegen daha sonra Güneş’in doğu tarafına geçmeye başlayacak.

Venüs: Gece yarısından yaklaşık üç saat sonra doğudan yükselecek olan gezegen ay boyunca gündoğumuna kadar oldukça parlak bir şekilde gökyüzünde kalacak. Gezegenin ayın 15’inde Ay ile güzel bir yakınlaşması olacak.

Mars: Parlaklığı yavaşça artmaya devam edecek gezegen artık gece yarısından önce doğacak ve gündoğumuna kadar gökyüzünde kalacak. Ay sonuna doğru gezegen günbatımından yaklaşık iki saat sonra doğudan yükselecek.

Jüpiter: Ayın ilk günü günbatımında doğudan Ay ve Satürn ile birlikte yükselecek olan gezegen hâlen çok parlak ve gözlem için uygun konumda olacak. Gökyüzünde yavaş yavaş konumu Güneş’e yaklaşmaya başlayacak olan gezegenin gözlem süresi de kısalıyor.

Satürn: Ayın başında Jüpiter ve Ay ile günbatımında doğudan yükselecek olan gezegenin parlaklığı artık fazla değişmeyecek. Günler ilerledikçe batıya olan hareketini sürdürecek gezegen ayın sonlarına doğru günbatımından önce doğuda yükselmiş olacak ve gece yarısından üç saat sonrasına kadar gökyüzünde kalacak.

2020 Ağustos Ayı Gök Olayları

01/02 Ağustos Satürn, Jüpiter, Plüton ve Ay birbirlerine yakın konumlarda

06 Ağustos Neptün ve Ay birbirine yakın konumda

09 Ağustos Mars ve Ay birbirine yakın konumda

09 Ağustos Ay Dünya’ya en uzak konumunda (404.660 km)

13 Ağustos Venüs en büyük batı uzanımında (46°)

15 Ağustos Venüs ve Ay birbirine yakın konumda

21 Ağustos Ay Dünya’ya en yakın konumunda (363.510 km)

29 Ağustos Satürn ve Ay birbirine çok yakın konumda

EYLÜL 2020

Gezegenler

Merkür: Geçtiğimiz ay akşam ufkuna geçmiş olan gezegen günbatımında batı ufkundan fazla yükselemeyeceğinden gözlenmesi neredeyse imkânsız olacak.

Venüs: Hafifçe azalmaya başlayan etkileyici parlaklığı ile yine gündoğumundan önce gökyüzünün tek hâkim gezegeni olacak. Gökyüzünde giderek Güneş’e yaklaşmaya başlayacak olsa da üç saate varan sürelerle doğu gökyüzünde görülmeye devam edecek.

Mars: Günbatımından yaklaşık iki saat sonra doğmaya başlayacak gezegenin parlaklığı oldukça artacak. Ayın 5’inde dolunay evresine yaklaşan Ay ile çok yakın görünecek. Giderek gözlem süresi artacak olan gezegen ay sonuna doğru günbatımından kısa bir süre sonra doğacak ve tüm gece gökyüzünde olacak.

Jüpiter: Ayın ilk günlerinde günbatımında güneyde Satürn ile birlikte yükselecek olan gezegen parlaklığını koruyacak ve gündoğumuna kadar gökyüzünde kalacak. Ayın 25’inde Satürn ve Ay ile yakın görünecek ve gece yarısına varmadan batacak.

Satürn: Ayın başlarında günbatımında güney gökyüzüne yakın görülmeye başlayacak gezegenin parlaklığı giderek hafifçe azalacak. Günler ilerledikçe Jüpiter’e yakın görülmeye başlayacak gezegen ayın son haftası günbatımından sonra ancak gece yarısına kadar gökyüzünde kalacak.

2020 Eylül Ayı Gök Olayları

02 Eylül Neptün ve Ay birbirine yakın konumda

05 Eylül Mars ve Ay birbirine çok yakın konumda

06 Eylül Ay Dünya’ya en uzak konumunda (405.606 km)

06 Eylül Mars, Uranüs ve Ay birbirlerine yakın konumlarda

14 Eylül Venüs ve Ay birbirine yakın konumda

18 Eylül Ay Dünya’ya en yakın konumunda (359.075 km)

22 Eylül Merkür ve Spika birbirine çok yakın konumda

22 Eylül Sonbahar Ilımı (gece ve gündüz süreleri eşit)

25 Eylül Satürn, Jüpiter, Plüton ve Ay birbirlerine yakın konumlarda

EKİM 2020

Gezegenler

Merkür: Ufuktan fazla yükselemeyecek ve giderek gökyüzündeki konumu Güneş’e yaklaşacak olan gezegen bu ay gözlenemeyecek. Gezegen ayın sonuna doğru Güneş’in batısına geçmeye başlayacak.

Venüs: Parlaklığından fazla bir şey kaybetmeyecek gezegen gündoğumundan önce iki saate varan sürelerle ay boyunca doğuda gözlenebilecek. Ayın 14’ünde Ay ile güzel bir yakınlaşması olacak.

Mars: Ayın başında günbatımından yaklaşık bir saat sonra doğacak gezegen tüm gece oldukça parlak bir şekilde gökyüzünde kalacak. Ayın 29’unda neredeyse dolunay evresindeki Ay ile oldukça yakın görünecek olan gezegen ay sonuna doğru günbatımından önce doğmuş olacak.

Jüpiter: Gözlem süresi günler ilerledikçe kısalmaya başlayacak gezegen artık günbatımında Satürn ile birlikte gökyüzünün güneyinde yükselecek. Ayın sonlarına doğru gece yarısından iki saat önce batacak gezegenin parlaklığı hâlâ etkileyici olacak.

Satürn: Günbatımında gökyüzünün güney bölgesinde ufuktan fazla yükselmemiş olarak gözlenebilecek gezegenin parlaklığı fazla olmayacak. Ayın 22’sinde parlak Jüpiter ve Ay ile yakın görülecek gezegen ayın son haftası günbatımından sonra yaklaşık dört saat gökyüzünde kalacak.

2020 Ekim Ayı Gök Olayları

01 Ekim Merkür en büyük doğu uzanımında (26°)

03 Ekim Venüs ve Regülüs birbirine çok yakın konumda

03 Ekim Mars ve Ay birbirine çok yakın konumda

03 Ekim Ay Dünya’ya en uzak konumunda (406.320 km)

04 Ekim Uranüs ve Ay birbirine yakın konumda

06 Ekim Mars Dünya’ya en yakın konumunda (62 Milyon km)

14 Ekim Venüs ve Ay birbirine yakın konumda

17 Ekim Ay Dünya’ya en yakın konumunda (357.930 km)

22 Ekim Satürn, Jüpiter, Plüton ve Ay birbirlerine yakın konumlarda

27 Ekim Neptün ve Ay birbirine yakın konumda

29 Ekim Mars ve Ay birbirine yakın konumda

30 Ekim Ay Dünya’ya en uzak konumunda (406.395 km)

31 Ekim Uranüs ve Ay birbirine yakın konumda

KASIM 2020

Gezegenler

Merkür: Sabah gökyüzüne geçecek gezegen ayın ortalarına kadar gündoğumundan önce kısa sürelerle doğu ufkunda görülecek. Yine de gözlenebilmesi için temiz bir ufuk ve yüksek bir gözlem yeri gerekecek. Gezegenin gökyüzündeki konumu giderek Güneş’e yaklaşacağından ay sonuna doğru gözlenmesi mümkün olmayacak.

Venüs: Gökyüzünde konum olarak Güneş’e yaklaşmaya başlayacak gezegen yeterince uzun süreyle gündoğumundan önce doğu gökyüzünde kalacak. Ayın 13’ünde Merkür ve Ay ile güzel bir yakınlaşması olacak gezegenin gözlem süresi ayın sonunda iki saatin altına inecek.

Mars: Günbatımında doğudan yükselmiş olacak gezegen tüm gece gökyüzünde kalacak. Ayın 25’inde Ay ile yakın görünecek olan gezegenin parlaklığı günler ilerledikçe yavaş yavaş azalacak.

Jüpiter: Günbatımında gökyüzünün batı bölgesine geçmiş olan gezegenin parlaklığı da giderek hafifçe azalacak. Ayın başlarında yaklaşık üç saat olan gözlem süresi ayın sonlarına doğru azalarak günbatımından sonra iki saate kadar düşecek.

Satürn: Ay boyunca gökyüzünde batıya doğru hareketini sürdürecek gezegenin gözlem süresi de kısalacak. Parlaklığı hafifçe azalmaya devam edecek gezegen ayın sonlarına doğru günbatımından sonra yaklaşık iki saat süreyle gökyüzünün batısında parlak Jüpiter ile birlikte gözlenebilecek.

2020 Kasım Ayı Gök Olayları

10 Kasım Merkür en büyük batı uzanımında (19°)

13 Kasım Merkür, Venüs ve Ay birbirlerine yakın konumlarda

14 Kasım Ay Dünya’ya en yakın konumunda (357.840 km)

15 Kasım Merkür, Venüs ve Spika birbirlerine yakın konumlarda

19 Kasım Satürn, Jüpiter, Plüton ve Ay birbirlerine yakın konumlarda

23 Kasım Neptün ve Ay birbirine yakın konumda

25 Kasım Mars ve Ay birbirine yakın konumda

27 Kasım Ay Dünya’ya en uzak konumunda (405.480 km)

27 Kasım Uranüs ve Ay birbirine yakın konumda

ARALIK 2020

Gezegenler

Merkür: Gezegen ayın büyük bölümünde konum olarak Güneş’e yakın bulunacağından gözlenmesi mümkün olmayacak. Ayın son haftası Güneş’in doğusuna geçmeye başlayan gezegenin tekrar günbatımında gözlenebilir olması için gelecek yılı beklemek gerekecek.

Venüs: Yılın son günlerinde konum olarak gökyüzünde Güneş’e yaklaşmasını sürdürecek gezegen sabahları gündoğumundan önce doğu ufkunda yine de kolayca gözlenebilecek kadar parlak olacak. Ayın son haftası gündoğumundan önce bir saate varan sürelerle doğu ufkunda görülebilecek.

Mars: Gözlem süresi kısalmaya devam edecek gezegen yine de günbatımından itibaren gecenin büyük bölümünde gökyüzünde kalacak. Parlaklığı azalmaya devam edecek gezegen ayın sonuna doğru günbatımında gökyüzünün güney-doğu bölgesinde iyice yükselmiş olacak.

Jüpiter: Bu ay gezegenin gözlenebilmesi için son şans. Günbatımında Satürn ile birlikte batı ufkuna yakın görünecek ve hâlâ parlak olan gezegen ayın ilk haftasında iki saat kadar gökyüzünde kalacak. Özellikle 21 ve 22 Aralık tarihlerinde günbatımından sonra batı ufkunda âdeta Satürn’e değecek gibi yakın görünecek. Gökyüzü fotoğrafçıları bu fırsatı iyi değerlendireceklerdir.

Satürn: Günbatımında batı ufkunda Jüpiter ile birlikte iyice alçalacak gezegenin görülebilmesi için son fırsat olacak. Günler ilerledikçe gözlem süresi iyice kısalacak gezegenin parlaklığı da azalmaya devam edecek. Ayın sonuna doğru özellikle 21 ve 22 Aralık’ta batı ufkunda parlak Jüpiter ile yakınlaşması görülmeye değer.

2020 Aralık Ayı Gök Olayları

12 Aralık Ay Dünya’ya en yakın konumunda (361.775 km)

12 Aralık Venüs ve Ay birbirine yakın konumda

17 Aralık Jüpiter, Satürn ve Ay birbirlerine yakın konumlarda

21 Aralık Jüpiter ve Satürn birbirine çok yakın konumda

23 Aralık Mars, Uranüs ve Ay birbirlerine yakın konumlarda

24 Aralık Ay Dünya’ya en uzak konumunda (405.010 km)

24 Aralık Uranüs, Mars ve Ay birbirlerine yakın konumlarda

Tübitak yayınlarından faydalanılmıştır.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x