Biyolojik İsimlendirmeler Neden Latince?

15. yüzyıldan 17. yüzyılın sonlarına kadar bilim insanları çalışmalarını kendi ülkelerinde sözlü olarak aktarmak ve tartışmak için ana dillerini, uluslararası camiaya duyurmak için yazılı olarak aktarırken ise biyolojik isimlendirme de Latinceyi tercih ediyorlardı. Yüzyıllardır hiçbir ulusun resmi dili olarak kullanılmayan Latince ölü bir dildi. Bu yüzden tüm ülkelerdeki bilim insanları tarafından eşit derecede sahiplenilerek bir
doğayı anlama aracına dönüşmüştü.

Carl Linnaeus, İsveçli Botanikçi


Bugün kullandığımız biyolojik isimlendirme ve sınıflandırmanın mucidi İsveçli botanikçi ve hekim Carlvon Linné ya da daha çok Latinceleştirilmiş adıyla bilinen Carl Linnaeus’tur. Tıp biliminin botanik ile oldukça iç içe olduğu o yıllarda, doktorlar hastalarını tedavi edebilmek için uzun ve değişkenlik gösterebilen Latince bitki tanımlamalarını kullanıyordu. Linnaeus bu karmaşayı çözen Systema Naturae eserini ilk olarak 1735 yılında yayımladı. Linnaeus’un önerdiği sınıflandırma
(taksonomi) terimleri ile türleri tanımlamak için sadece iki Latince kelimeden ibaret ikili isimlendirme (binomial nomenclature) sistemi biyoloji bilimini temelli değiştirdi. Bu basit ve tutarlı sistem bugün hâlen kullanılıyor.

2014 yılında Toulouse Üniversitesinden Eom Young-Ho ve arkadaşları, Google’ın geliştirdiği PageRank™ (Sayfa Değeri) algoritmasıyla en çok kullanılan 24 dildeki tüm Wikipedia makalelerini taradı. Sayfalar arasındaki bağlantı miktarına göre insanlık tarihinin en etkili isimlerini sıralayan bir liste hazırladılar. Buna göre, ikili isimlendirmenin tüm dillerdeki ortak kullanımının kendisine bağlantılanması nedeniyle Carl Linnaeus insanlık tarihinin en etkili ismi olarak liste başında yerini aldı.

Kaynaklar
aeon.co/essays/how-did-science-come-to-speak-only-english
ucmp.berkeley.edu/history/linnaeus.html

newscientist.com/article/dn25703-jesus-and-hitler-beaten-in-wikipediainfluence-list

Carl Linnaeus Kimdir?

Linnaeus, 23 Mayıs 1707 tarihinde Råshult, Älmhult Municipality, İsveç’de Luteryen bir papazın oğlu olarak dünyaya geldi. 1727 yılında Lund Üniversitesine başladı. 1735 yılında Hollanda’ya gitti. Hollanda’da Harderwijk Üniversitesinde tıp doktoru unvanını aldı ve üç yıl kaldı. 

Lappland ve Dalecarlia’ya seyatler yaptı, bitki örnekleri topladı ve aynı zamanda o bölgelerde yaşayan insanların adet ve gelenekleriyle ilgili bilgiler edindi. Daha sonraki seyahatinde ileride eşi olacak kadınla karşılaştı. Carl Linnaeus, tıp doktoru olmak istiyordu, fakat o dönemde İsveç’te böyle bir derece yoktu. Linnee gelecekteki kayınpederinin maddi yardımıyla 1735 yılında Hollanda’ya gitti ve orada birkaç hafta içinde bu dereceyi aldı. Daha sonra Amsterdam’a ve Leiden’a gitti. Birçok bilim adamı ve bilimle ilgilenen kişiyle tanıştı.

1735 yılında ‘Systema Naturae’ adlı eserini yazdı ve bu eseriyle üne kavuştu. On iki baskıdan oluşan eserin son baskısında hayvanların ilke olarak birer makine olduklarını kabul etmiş bulunmaktaydı. Hatta geçmiş ve çağdaş bilim adamlarını da askeri rütbelerle sınıflandırmış ve bu arada kendine general rütbesini uygun görmüştü. Bunun ardından üç yılda Hollanda’da patronlarındesteğinde birbirini taip eden şahane eserler yayınladı. Gittiği her yerde bitki toplar, gördüğü her şeyi not ederdi.

1737 yılında yayınladığı Genera Plantarum (Bitki Cinsleri) adlı yapıtında bitkileri çiçek yapılarına göre cins düzeyinde tavsif etmiştir.

Memleketini özleyen Carl Linnaeus, evine dönmeden önce İngiltere ve Fransa’yı ziyaret etti. Linnee, İsveç’e, Avrupa’da şöhret kazanmış olarak döndü. 1741’e kadar Stokholm’da doktor olarak güç şartlar altında çalıştı. 1741 yılında Uppsala Üniversitesi’ne tıp ve bitki bilim profesörü oldu ve ölünceye kadar bu görevini devam ettirdi. Stokholm’deyken bilim akademisinin kurulmasında görev yaptı.

1753 yılında derlediği Species Plantarum (Bitki Türleri) kitabında 6 bin kadar bitki türüne ikili adlandırma sistemini uyguladı. 1757’de kendisine asalet imtiyazı verildi ve Carl von Linné diye anılmaya başlandı.

Bitki ve hayvanlarda ikili isimlendirmeyi başlatmıştır.

Bu sistemde Latince veya Yunanca bir isimden sonra özel bir ikinci isim gelmektedir. Bitkiler için yaptığı sınıflandırma ile o güne kadar tarif edilemeyen bazı bitkiler, kolaylıkla tarif edilebildi. Bitki ve hayvanları, iç bünyelerinin benzerliğine göre cins cins gruplandırdı. Botanik ve zoolojide bugün de kısmen kullanılan taksonomiyi (isimlendirmeyi) başlattı.

Bunlardan başka, Linnaeus ilaçlar üzerinde, İsveç etnolojisi ve coğrafyası üzerinde de çalışmaları bulunmaktadır. İsveç’in gelişmemiş bölgelerini gezmiş ve gördüklerini anlatmıştır.

Her türün iki latince kelimeden oluşan bir birim ile adlandırılmasını önermiş ve bu kullanımda ısrar etmiştir. Bu iki kelimelik yapının ilk kelimesi o yaşam formunun ait olduğu cinsin ismidir. İkinci kelime ise o cinsin değişik türlerini belirtmek için kullanılan ve türün genel özelliklerine bağlı olarak seçilmiş bağımsız bir kelimedir. Bu yaklaşım şimdi kullanılan kelimelik isimlendirme için bir temel teşkil etmiştir. Bu iki kelimelik isimler türlere ait bilimsel isimler veya türlerin sistematik isimleridir. Türlerin ayırt edilmesini daha da kolaylaştırmak için üç kelimelik isimlendirme kullanılmaktadır. Bilimsel adların doğru yazılması için; cins isimleri büyük harfle başlamalı, tür isimleri ufak harfle başlamalı ve yazar ismi ve yayın notu eklenmelidir.

Carl Linnaeus’dan önce, bazen bir tanımlayıcı sıfat içeren bazen ise farklı birçok kelimeden oluşan bir isimlendirme kullanılıyordu. Bilim adamları aynı tür için farklı isimlerde kullanabiliyorlardı. Bu adlandırma bilim dünyasında birçok karışıklığa neden oldu. Carl Linnaeus’un sistemi bitki ve hayvan türlerine verilen bu farklı isimlendirmeleri bir standarta ve kolay anlaşılan bir şekle kavuşturdu. Carl Linnaeus sistemini cins, takım, sınıf gruplarını ekleyerek daha da geliştirdi ve vefat etti.

Linnaeus insan’ın deri rengine göre ayırt ettiği dört değişik ırk tanımladı.

Onu izleyen biyologlar da fiziksel özellikleri temel alan ırk grupları üstünde çalıştılar. Ne var ki, bu tür sınıflandırmaların bilimsel ve kesin olmadığı daha sonra anlaşıldı.

Minerallerin yer altında gelişen canlı maddeler olduğunu düşünüyordu. Linnaeus’un kütüphane ve koleksiyonları bir Londralı tabip olan J. E. Smith tarafından satın alındı.

Carl Linnaeus, Sara Elisabeth Moræa ile evlendi. Elisabeth Christina von Linné, Sophia von Linné, Lovisa von Linné adlarında 3 kızı ve Carl Linnaeus the Younger, Johannes von Linné adlarında 2 oğlu olmuştur.

Carl Linnaeus, 10 Ocak 1778 tarihinde Uppsala, İsveç’de 71 yaşında hayatını kaybetti.

Kitapları : 
1735 – Systema Naturae 
1737 – Genera Plantarum (Bitki Cinsleri)
1751 – Philosophia Botanica 
1753 – Species Plantarum (Bitki Türleri) 

Deniz kabuğu koleksiyonunda 460 milyon yıllık fosil bulundu

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x